Ortalama Kredi Notu Kaç Olmalı


Bankacılık, ülkemizde vatandaşlarımızın finansal birçok işleminin gerçekleştirildiği sektör olarak bilinmektedir. Bu sektör son zamanlarda gelişen bilgi teknolojisi ürünleri ile birlikte hem fazla kişiye ulaşmakta hem de kendi alanında birçok hizmeti geniş bir platformda sunmaktadır. Özellikle kredi, kredi kartı ve geleceğe dönük yatırım hizmetleri alanında kullanılması noktasında büyük gelişme ortaya koymaktadır. Günümüzde bankacılık sektörü öyle bir hale gelmiş durumdadır ki her geçen gün yeni bir terimin günlük hayatta kullanılmasına da büyük şahitlik etmektedir. Son yıllarda bu sektörde en çok kullanılan terimler arasında kredi notu ifadesi gelmektedir.

Ortalama Kredi Notu Kaç OlmalıKredi notu olarak bilinen bu ifade banka müşterilerinin yapmış olduğu birçok bankacılık işlemine karşılık olarak almış oldukları referans nottur. Bu not sayesinde bankalar müşterilerinin nasıl bir bankacılık geçmişine sahip olduğunu, kredi ve kredi kartı gibi ürünleri düzenli kullanıp kullanılmadığı gibi bilgileri gösteren bankacılık terimidir. Kredi notu, belirli bir standartta sahip olup ortalama 1 ile 1900 değerleri arasında değişen puanlamaya sahiptir. Banka müşterilerinin en çok merak ettiği hususların başında ortalama kredi notu kaç olmalıdır sorusuna cevap bulmak istemeleridir. Buna göre findeks kredi notu olarak da kullanılan platform 5 aşamalı bir risk tablosundan oluşmaktadır. İlk risk aşaması çok iyi olup 1900’lü puana yakın olanıdır. Bundan sonra “iyi, az riskli, orta riskli ve en riskli” kredi notuna sahip kişilerin ifade edildiği gruptur.

Bir önceki yazımız olan İpotekli Araç Satılabilir mi başlıklı makalemizde ipotek kredisi, ipotekli araç nasıl alınır ve rehinli araç nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin