Ne Kadar Kredi Çekebilirim


Bankalar müşterilerinin talepleri doğrultusunda birçok bankacılık hizmetini onların kullanımına sunmaktadır. Sunulan bu hizmetler arasında vatandaşlarımız tarafından en fazla talep edilen ürünler arasında şüphesiz kredi ürünleri gelmektedir. Yapılan son düzenlemelerden sonra cep telefonu gibi küçük cihazların alımından tutunda oturmak için alınacak olan konuta varana kadar birçok kredi ürünü bulunmaktadır. Bu cihetle bankalar müşterilerinin talep, istek ve ihtiyaçlarına göre farklı faiz oranları ve vadeler ile müşterilerine kredi kullandırmaktadır. Banka müşterileri kredi ürünleri ile ilgili olarak genellikle ne kadar kredi çekebilirim, sorusunu sık sık kendilerine sormaktadır. Kredi kullanacak olan herhangi bir kişi için bu sorunun cevabı son derece önemlidir.

ne kadar kredi alabilirimMerkez Bankasının 2007 yılında almış olduğu karar ile birlikte bir banka müşterisi çekmeyi düşündüğü kredi ürününün aylık taksit miktarı gelirinin 3’te 1’ini geçmemek kaydıyla banka üzerinden kullanabilir. Bu oran her bankayı bağlayıcı olmamak ile birlikte kişinin kirada olup olmadığı, aylık yan gelirleri ve maaşına ek olarak almış olduğu primler ile birlikte bankanın inisiyatifindedir. Ne kadar kredi alabilirim ile ilgili olarak ise, bankalar kendi müşterisinin geçmişine ve maaş müşterisi olmasına göre aylık ödeme miktarını 0,75’e kadar çıkarabilmektedir. Bu oranın ulaştığı en üst seviye konut kredilerinin 120 aylık ödemesi ile gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar Merkez Bankası bankalar için bir oran belirlemiş ise de banka kendi müşterisine belirlediği oranlarda kredi verebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Rehinsiz Taşıt Kredisi Varmıdır başlıklı makalemizde rehinsiz araç kredisi ve taşıt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin