Kredi Notu Nasıl Yükseltilir


İnsanlar ihtiyaçları gereği olarak kullandıkları kredi ürünleri çekimi sırasında sorun oluşturan en büyük problem hiç şüphesiz kredi notunun sıkıntılı olmasıdır. Bankalar tarafından kredi başvurusu yapan kişinin, kredi başvurusunun değerlendirilmesi sırasında kullanılan, geçmiş kredi ve ödeme işlemlerinin öğrenilebilmesine yardımcı olan bir sistemdir.

Kredi Notu Nasıl YükseltilirBu sistem, bankalar adına Merkez Bankası tarafından tutulan ve kontrol edilen bir uygulamadır. Kişisel kredi notları, 400 ile 900 puan dilimi arasında değerlendirilen bir puan dilimidir. Kredi notları düşük olan kişilerin kredi çekebilme imkanının çok zor olduğunu ifade etmek gerekir. Kredi notu düşük olup ta kredi çekmek isteyen kişilerin yapması gereken ilk şey kredi notunun yükseltilmesidir. Peki, kredi çekecek olan kişinin kredi notu nasıl yükseltilir.

Kredi notunun yükseltilebilmesi için yapılması gerekenler;

  • Kredi notunun yükseltilmesinden bilinmesi gereken en önemli husus kişinin kendi kredi kartı ve kredi ödemelerinin hepsini kapatarak beklemeye başlamasıdır. Böyle bir işlem sizin ancak uzun süren bir bekleyişten sonra kredi çekebilmenizi sağlar.
  • Kredi notunu yükseltmenin en temel kuralı, yeniden ufak miktarlar ile borçlanmanızdır. Bunun için düşük limitli kredi kartlarını sürekli olarak kullanmak ve düzenli bir ödeme yapmanız gerekir.
  • Kredi notunun yükseltilemesi için yapılacak bir diğer uygulama, küçük meblağlarda kredi çekilmesidir. Çektiğiniz krediyi aylık olarak düzenli bir şekilde ödeme yapmanız gerekir.

Yapacağınız bu işlemler sonucunda zamanla yaptığınız ödemeler sizin kredi notunu kısa sürede yükseltecek ve kredi notu istenilen seviyeye geldiği zaman dilediğiniz bankadan istediğiniz kredi miktarını çekebileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin