Kredi Notu Nasıl Düzeltilir


Bankacılık sektöründe kullanılan terimler arasında son yıllarda en çok karşımıza çıkanı şüphesiz kredi notudur. Finansal işlemleri için bankaları kullanan her bir vatandaşımızın kendisine ait olan bu kayıt, kişinin bankacılık işlemlerine karşılık olarak yapılan bir uygulamadır. Kredi ve kredi kartı kullanımı, bankacılık işlemleri, borç geçmişi vb. gibi işlemler neticesinde banka müşterisine verilen nottur. Kredi notu uygulaması Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulmakta olup ayrıca 9 bankanın ve Kredi Kayıt Bürosunun önderliğinde kurulan Findeks Kredi Notu adı altında kayıt edilmektedir. Kredi notu zaman zaman banka müşterilerinin yapmış olduğu yanlış uygulamalar neticesinde düşebilmektedir. Düşen bu kredi notu için yapılabilecek en iyi yöntem ise, kredi notu nasıl düzeltilir sorusunun cevap bulmasıdır.

Kredi notu belli başlı birkaç işlem neticesinde kayıt edilmektedir. Kayıt edilen uygulamalar göre kredi notunu yükseltmek isteyen banka müşterileri ilk olarak küçük limitlerde de olsa kredi kartı kullanması gerekmektedir.

kredi notu düzeltmeGünlük ihtiyaçlar için yapılacak olan alışverişlerde kredi kartı kullanılmalı ve aynı zamanda kredi kartının aylık olarak düzenli bir şekilde gününde ödenmesi neticesinde kredi notu yükselmeye başlayacaktır. Kredi notu nasıl düzeltilir sorusunun bir diğer cevabı ise, düşük limitlerde ve kısa ödeme vadeli kredi çekilmelidir. Çekilen krediler gününde ödenmeye başladığı zaman otomatik olarak kredi notu yükselecektir. Bununla birlikte bankalar üzerinden vadeli hesap açılmalı ve 1 veya 3 aylık vadeler ile küçük paralar yatırılması de kredi notunu yükseltmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicili Nasıl Temizlenir başlıklı makalemizde kredi sicili, kredi sicili nasıl düzelir ve kredi sicili temizleme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin