Kredi Çekmek İçin SGK Gereklimidir


Bankaların gerek kendi müşterilerine gerekse de dışarıdan gelen müşterilerine sunmuş olduğu avantajlardan biri olarak banka kredileri gelmektedir. Bu krediler tamamen, krediyi çekecek olan kişinin belirleyeceği kredi türüne ve miktarına göre kullanılan ürünlerdir.

Kredi Çekmek İçin SGK GereklimidirBanka, kredi talebinde bulunan kişinin bir takım bankacılık ve kimlik bilgilerinin incelemesini yapmaktadırlar. Özellikle kişinin çekeceği miktara göre incelemenin genişletildiğini düşünürsek, ilk olarak kişinin çalışıp çalışmadığına bakılır. Bu hususun öğrenilmesindeki en önemli hususta kişinin SGK bilgilerinin durumudur. Eğer kişinin SGK primi yatırılıyor ise, banka bu kişiye kredi verme noktasında meyilli olmaktadır. Aksi halde kredi alması biraz zorlaşmaktadır.

Bu husus üzerine kredi çekecek olanlar şu soruyu sormaktadırlar, kredi çekmek için SGK şart mıdır? Bu durum hem evet hem de hayır olarak cevaplandırılır. Cevabın evet olmasının başlıca sebebi; bankalar kredi çekecek olan kişinin çalışmamasından dolayı kredi vermeye çok yaklaşmamaktadırlar. Ancak çalışan veya düzenli olarak geliri olan birine kredi vermeyi tercih etmektedirler. Cevabın hayır olması ile ilgili olarak kişi illa SGK’ya bağlı olmak zorunda değildir. Kredi çekecek olan kişi emekli olabilir. Emekli olan kişiler düzenli bir maaşa sahip olduğu için dilediği miktarlarda kredi çekebilme hakkına sahiptirler. Ayrıca kredi çekecek olan kişiler içerisinde SGK’sı bulunmayıp, aylık olarak ekstra kira getirisi gibi bir bütçeye sahip iseler yine bankalardan diledikleri miktarlarda bankaların uygun gördüğü ölçülerde kredi çekebilmektedirler.

Bir önceki yazımız olan Borç Kapama Kredisi Nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin