Kırmızı Kalem Yiyen Kişi Kredi Alabilir mi


Bankalar üzerinden çeşitli ihtiyaçlar gereği kredi, kredi kartı ve kıymetli evrak olarak kabul edilen ürünlerin düzenli kullanılmaması ve özellikle geri ödeme sırasında bankaların belirlemiş olduğu mevzuat çerçevesinde borcunu ödemeyen kişiler Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından olumsuz sicil ile nitelendirilir. Bu olumsuz sicilin karşılığında kredi notu düşürülür ve kişi Kara Liste olarak bilinen kayıt bankasına alınır. Bu durumun aynısı bankanın kendi bünyesinde bulunan kayıt sistemine de eklenir. Bankaların tutmuş olduğu bu listeye giren kişilere kırmızı kalem yiyen kişiler denir. Peki, kırmızı kalem yiyen kişi kredi alabilir mi veya bankanın diğer finansal işlemlerinden faydalanabilir?

Kırmızı Kalem Yiyen Kişi KrediYukarıda bulunan soruların yanıtlarını kesin bir dille cevaplayamayız! Bununda başlıca sebebi her bankanın farklı bir sisteme ve esnekliğe sahip olması ile alakalıdır. Her banka kırmızı kalem yiyen müşterilerine farklı bir muamelede bulunabilir. Ama bankaların ortak hareket ettiği uygulamalardan bazıları ise; her banka kendisinden kredi, kredi kartı ve diğer finansal destek ürünlerini talep eden müşterilerine olumsuz yanıt vermektedir. Özellikle kullanmış olduğu kredi kartına varana kadar tüm ilişkilerini tek taraflı olarak fes edebilirler. Kırmızı kalem yiyen kişilere bankalar, sadece vadesiz mevduat hesaplarını kullandırmaktadırlar. Merkez Bankasının Kara Listesinde bulunan kişilere bankalar ipotek karşılıklı kredi kullandırmaları için uyulması gereken şartlar neler ise, aynı şekilde kırmızı kalem yiyen kişi kredi alabilir mi, sorusuna muhatap olan kişilerinde yapması gereken o dur.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartıyla Kira Ödemesi Yapılabilir mi başlıklı makalemizde kira ödemeleri, kredi kartı ile borç ödeme ve kredi kartı kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin