İpotekli İhtiyaç Kredisi Hesaplama


Bankalar gerek kendi gerekse de dışarıdan gelen müşterilerine çeşitli bankacılık ürünlerini, bankacılık işlemlerini, diğer talep ve finans işlemlerini gerçekleştirmek ile görevli olan kuruluşlardır. Günümüzde finans sektöründe hizmet veren bir bankanın müşterisi için kullandırmış olduğu ürünler arasında banka kredileri gelmektedir. Bilindiği üzere banka kredileri kişinin çeşitli ihtiyaç ve taleplerine göre birkaç başlık altında toplanmıştır. Konut, araç ve ihtiyaç kredisi olarak genellediğimiz bu kredi ürünleri arasında en çok kullanılanı hiç şüphesiz ihtiyaç kredisidir. Evlilik, düğün, eğitim vb. birçok başlık altında toplanan tüm kredi ürünlerinin her biri ihtiyaç kredisi olarak bilinir. Şimdilerde ihtiyaç kredilerine eklenen bir diğer kredi türü de ipotekli ihtiyaç kredisidir. Bu kredi ürünü kişinin herhangi bir taşınmazına veya aracına karşılık olarak verilen kredi ürünüdür. Banka müşterileri herhangi bir ihtiyacına karşılık olarak elinde bulunan dükkân, işyeri, tarla, arsa, konut vb. taşınmazlarını göstermek suretiyle bankaların belirlemiş olduğu 24 aydan 120 aya kadar kullandırmış oldukları kredi çeşitleridir.

ipotekli ihtiyaç kredisi hesap makinesiPeki, ipotekli ihtiyaç kredisi hesaplaması nasıl yapılmaktadır? Bu sorunun cevabı her bankanın kendi hizmet politikasında geçerlidir. Bankalar ipotekli ihtiyaç kredisini örnek hesaplama tabloları üzerinden müşterilerine göstermekte olup o çerçevede kredi imkânı sunmaktadırlar. Hesabına gelen müşteri uygun görmüş olduğu kredi ürününü kullanmak istediği takdirde o bankanın en yakın şubesine gitmesi yeterlidir. İpotekli ihtiyaç kredisi hesaplama işlemi banka müşterisinin talebi üzerinde istediği miktarlarda da hesaplatması mümkündür. Bunun için yine banka şubesinde bulunan bireysel müşteri hizmeti aracılığı ile gerçekleştirebilir.

Bir önceki yazımız olan Faiz Getirisi Hesaplama başlıklı makalemizde aylık faiz getirisi hesaplama, faiz getirisi ve faiz getirisi hesaplama aracı hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin