Emekliler Ne Kadar Kredi Alabilir


Hayatının büyük bir kısmını çalışarak geçiren bireyler, belirli bir süreden sonra çalışma hayatları emeklilik ile son bulur. Hayatının son demlerinde en iyi şekilde geçirmek isteyen emeklilerimiz kendi ihtiyaçları doğrultusunda kullanmak üzere bankalardan kredi çekmektedirler. Emeklilerimiz için sunulan kredi imkanlarında her banka kendi bünyesinde bulunan kredi türlerine göre hizmet vermektedir. Aşağı yukarı tüm bankalarda emeklilere sunulan krediler aynı olmuş olsa da yine de farklılık gösteren bankalar bulunmaktadır.

Emekliler Ne Kadar Kredi AlabilirBankalar tarafından emeklilerimize verilen kredi türleri konut, ihtiyaç, araç vb. kredi türleridir. Bu kredi ürünleri içerisinden emeklilerimiz tarafından talep edilecek olan kredi türüne ve kredi miktarına göre olumlu ya da olumsuz geri dönüşler yapılabilmektedir. Banka tarafından verilen onaylar ile ilgili olarak emekli bireylerin aylık geçim miktarı, oturduğu evin kira veya mülkiyet sahibi olması ve varsa başka bir yere kesintileri önemlidir. Varsa bu tarz kesintilerden sonra bankalar kendi prensiplerine göre değerlendirme yaparak size verilebilecek kredi miktarı belirlenir.

Bankaların kredi türü ve miktarına göre bankalar tarafından emeklilere verilen miktarı ancak maaşlarının tamamının 3 te 1’ni geçirmemektedirler. Ama maaşının yarısına kadar kredi veren bankalar bulunmaktadır. Ayrıca emekli maaşını almak için PTT şubelerini kullanan emekliler bu kurum tarafından verilen kredi miktarlarını diğer bankalara göre daha yüksekten çekebilmektedirler. Emeklilerimize tavsiyemiz çekecekleri kredi türüne göre kendileri için en uygun olan ödeme koşullarına göre banka veya PTT şubeleri arasında kıyaslama yapsınlar.

Bir önceki yazımız olan HalkBank Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır başlıklı makalemizde Halkbank hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin