Devlet Destekli Evlilik Kredisi


Son yıllarda devlet eli ile desteklenen projeler sosyal yaşantımızı olumlu yönde etkilemeye başlamıştır. Düzenlenen projeler arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının genç nüfuslar için düzenlemiş olduğu devlet destekli evlilik kredisi en çok göze çarpanları arasındadır. Sosyal yaşamı destekleme projeleri arasında yer alan bu uygulama Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının katkıları ile de hızlıca hayata geçirilmiştir. Evlilik kredisinden faydalanmak isteyen vatandaşlarımız belirli şartları uygun olarak bu üründen yararlanabilecektir. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre; evlilik kredisi 18 ile 24 arasında olan gençlere kullandırılacaktır. Ayrıca bu krediyi kullanmak isteyen vatandaşlarımızın TCK’da belirtilen ağır suçlar kapsamındakilerinden herhangi birini işlememiş olmasıdır. Aynı şekilde maddi noktadan evlenmek için geliri bulunmayan kişiler arasında yer alması gerekmektedir.

evlenmek için devlet kredisiDevlet destekli evlilik kredisini kullanmak isteyen vatandaşlarımız bu şartları sağladıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından değerlendirmeye tabi tutulmak kaydı ile 10.000 TL limitli 1 yıl geri ödemesiz evlilik kredisi kullandırılacaktır. Geri ödeme süresi olarak bakanlık 4 yıl(48 ay) ile sınırlandırma getirmiştir. Evlilik kredisini kullanan gençlerin ilk yıl çocuk sahibi olması durumunda kredinin geri ödemesi 1 yıl geri ötelenecektir. Devlet destekli evlilik kredisini kullanmak isteyen üniversite mezunları için şartlar şu şekilde belirlenmiştir. Üniversite mezunu olan gençlerimiz 26 yaşına kadar bu krediden faydalanabilecek olup geri ödeme noktasında herhangi bir değişikliğe sahip değildirler. Ayrıca devlet yurtlarında yetişmiş olanlar ile birlikte öksüz ve yetim olan gençlerin evlilik kredilerindeki geri ödemesiz süre 2 yıl olup kredi 4 yıl içerisinde ödenmesi istenmektedir.

Bir önceki yazımız olan 3 Ay Ertelemeli Kredi Nedir başlıklı makalemizde 3 ay ertelemeli kredi, 3 ay ertelemeli kredi hesaplama ve ertelemeli ihtiyaç kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin