Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir


Ülkemizde hizmet veren bankacılık sektörünün tüm kuruluşları kendi müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak kredi ürünlerini kullandırmaktadırlar. Her banka kendi kredi kullandırma prensiplerine göre hareket etmektedir. Bir banka kendi müşterisine kredi kullandırmak istediğinde o müşteride bazı kriterleri aramaktadır. Bu kriterlerin başında ilk olarak kişinin aylık geliri gelmektedir. Talep edilen kredinin türüne göre müşterinin çekmek istediği kredi miktarını aylık ödeme miktarı karşılayabiliyor ise herhangi bir sorun yoktur. Bankanın istediği tüm kriterleri sağlayan bir kişi talep ettiği krediyi rahatlıkla çekebilir. Ama bu durum her zaman böyle olmamaktadır! Özellikle aylık gelir bakımında asgari ücretle çalışan kişiler kredi kullanmak istedikleri zaman her banka farklı bir yol izleyebilmektedir. Buradan yola çıkarak asgari ücretle çalışan ne kadar kredi çekebilir, sorusunu ortaya çıkarmaktadır.

asgari ücretle çalışana krediAsgari gelir ile evini geçindiren bir kişi çeşitli ihtiyaçları içi ihtiyaç, konut, araç vb. kredi türlerini talep ettiği zaman her banka kabul edecek diye bir şart yoktur. Özellikle evli, çocuklu ve kirada bulunan asgari ücretli bir kişi bankadan kredi talep ettiği zaman aylık gelirinin en fazla 3 te 1’ni kredi ödemesine ayırabilir. Bu da şu demek oluyor, eğer talep ettiğiniz kredinin geri ödemesini maaşınızın belirli bir kısmı karşılıyor ise banka size krediyi kullandırabiliyor demektir. Ayrıca asgari ücretle çalışan ne kadar kredi çekebilir, sorunun bir başka yanıtı kişi bekâr ve kendi evinde oturuyor ise bu sefer banka bu kişiye maaşının yarısına kadar kredi kullandırabilir. Ama unutmamak gerekir, bu maaş türü ile çalışan kişilere bazı bankalar kredi kullandırtmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde kredi sicili, kredi sicili bozuk olana kredi ve kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:,

One Response “Asgari Ücretle Çalışan Ne Kadar Kredi Çekebilir”

  1. enes
    15 Şubat 2015, 22:10

    Ben belediyeye iskurdan ekim ayinda basladim ve ekim dahil smdiye kadr sigortam var ve devam etmekteyim ayni zamanla evli bir cocugum var ve ogrenciyimde 3000 tl lik ihtiyqc kredisi cekeblrmiyim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kimdiradmin